KAMPANYALAR SINAVI KAZANAMADIM DİYE ÜZÜLMEYİN!

BELARUS (BEYAZ RUSYA)

 

Beyaz Rusya ya da resmî adıyla Belarus eski bir SSCB ülkesidir. Kuzey Avrupa'da yer alır. Başkenti Minsk'dir. Komşuları batıda Polonya, kuzeybatıda Litvanya, kuzeyde Letonya, doğuda Rusya Federasyonu ve güneyde Ukrayna'dır.

Beyaz Rusya, diğer BDT ülkelerinin yanında Moskova hükümetine en yakın olanı oldu. 1991'de Sovyetlerin dağılmasıyla bağımsızlığını ilan eden Beyaz Rusya, gün geçtikçe dünyaya ayak uydurmaya başlamış ve en nihayetinde liberal dünyaya kendini kabul ettirmiştir. 

 

Bu ülke, insanların mutluluğu ve güvenliği üzerine kurulmuş. Dünyanın en güvenli ülkesi denebilecek kadar rahattır. Kültürünü ve medeniyeti muhafaza eden ender ülkelerdendir.

Şehir merkezine yaklaştıkça hayranlığınız artacaktır hele İstanbul ve Ankara gibi karmaşık trafikten gelip sonra burada 4 geliş 4 gidiş şeritli yolları ve hiç kesintisiz akan trafiği görünce şaşıracaksınız. Tüm binaların mimarisi Almanya ya benzer antik ve otantik görünümlüdür. Şehirdeki caddelerin, yolların, alt geçitlerin temizliğini dünyada başka hiç bir ülkede göremezsiniz.

 

 

İKLİM VE COĞRAFYA

 

Beyaz Rusya'nın denize kıyısı yoktur; toprakları gayet düz ve birçok geniş bataklık arazileri bulunmaktadır. 2005'te Birleşmiş Milletler tarafından yapılan bir tahmine göre, Beyaz Rusya'nın %40'ı ormandan ibarettir. Beyaz Rusya'da birçok dere ve 11.000 tane göl bulunmaktadır. Üç tane büyük nehir, ülkenin topraklarından geçmektedir: Neman, Pripyat ve Dinyeper. Neman, batıya doğru Baltık Denizi'ne akıyor ve Pripyat, doğuya doğru Dinyeper'e akıyor; Dinyeper ise, güneye doğru Karadeniz'e akıyor.Beyaz Rusya'nın en yüksek noktası, 345 metre yükseklikteki Dzyarjınskaya Hara (Dzyarjınsk Tepesi), en alçak noktası ise Neman Nehri'nde bulunan 90 metre yükseklikte olan bir noktadır.Beyaz Rusya'nın ortalama rakımı, deniz seviyesi üstünde 160 metredir.Ocak ayındaki ortalama ısı derecesi -6°C olmasıyla birlikte ülkenin kışları sert; yazda ise ortalama derece 18 °C ve genellikle serin ve nemlidir.Beyaz Rusya'nın senevi ortalama yağış oranı 550 milimetreden 700 milimetreye dağılır.

 

 

EĞİTİM

 

YÖK, Belarus üniversitelerinden bazılarını tanımakta bazılarını tanımamaktadır.Bu hususta eğitim firmanız ve danışmanının size yardımcı olacaktır. Sosyal bilimler, Matematik-Fen gibi diğer lise çıkışlılar ve YÖK denkliği diplomaya ihtiyacı olanlar yatay geçiş yöntemiyle son senelerinde (5. sınıf) Ukrayna ve Rusya’daki gibi YÖK ün tanıdığı üniversitelere veya Türkiye deki bazı özel üniversitelere geçebilirler.

 

Bölümler 1000 USD dan başlamaktadır.Belarus ta veya Rus dilinde eğitim veren ülkelerdeki (Rusya, Ukrayna vb.) tüm üniversitelerde sınavsız okuma şansına sahipsiniz. Belarus’da (Minsk’te) tüm bölüm, branş ve fakülteler mevcuttur.

 

Askerlik tecili sadece hazırlık ve üniversite öğrencilerini kapsamakta olup, kursiyerler için askerlikten muaflık söz konusu değildir.

 

Hazırlık sonunda alınan sertifika ile Belarus Cumhuriyeti sınırlarındaki tüm üniversite ve fakültelere sınavsız kayıt imkanı bulunmaktadır. Aynı zamanda Ukrayna ve Rusya gibi Rusça eğitim veren ülkelerin üniversitelerine de sınavsız kayıt şansı mümkündür.

 

Rus dili oldukça zor bir dildir.Okula düzenli devam eden ve günlük derslerinin takibini yapan öğrenci bu dili öğrenmekte zorluk yaşamayacaktır.

 

KONAKLAMA VE YAŞAMSAL GİDERLER

 

SOSYAL HAYAT:

 

1)Okuldan kitap veya yurttan yastık yorgan gibi zimmet karşılığı alınan malzemelere sahip çıkılması gerekmektedir. Bunların kaybolması durumunda okul ve yurt yönetimi ücret talebinde bulunur.  

 

2)Zimmetler teslim edilmeden ülkeden çıkış vizesi alınması imkansızdır.

 

3)Okul yönetiminin yazılı onayı olmadan tatillerde Türkiye’ye gitmek kurallara aykırıdır.

 

4)Pratik yapma amacı güden ve sizinle ısrarla Rusça harici farklı dil konuşmakta ısrar edenlere nazikçe Rusça konuşma talebinde bulunun. Bu sizin lehinize olacaktır.

 

5)Öğrenciler Rus dilini erken kavramak açısından Türkçe, İngilizce gibi bildiğiniz dilleri konuşmamaya çalışılmalıdır.

 

6)Derslerinizde başka öğrencilerden yardım isterken Türkçe veya başka bildiğiniz dilleri konuşmayanlardan yardım talep etmeye özen gösterirseniz dili hızlı kavrama açısından avantajınız olur.

 

7)Yaya olarak kırmızı ışıklarda veya ışık olmayan yerlerde mevcut olan yaya geçitlerini kullanmamak para cezasına tabidir.

 

8)Kapalı alanlarda ve bağımsızlık anıtı çevresinde sigara ve içki içmek yasaktır.

 

9)Her türlü fiziksel kavgaya karışmak haklı da olsanız hapis cezaları ile sonuçlanmaktadır.

 

10)Ülkede tanımayan kişilerden sigara isteme alışkanlığı mevcuttur. Sigaranız varsa isteyenleri geri çevirmemeye çalışın.

 

11)Alkollü sokaklarda gezmeyin ve alkollü insanlarda uzak durmaya çalışın.

 

12)Haklı iseniz en küçük sorunlarda bile polis çağırmaktan kaçınmayın.

 

 

BELARUSA GİDERKEN DİKKAT ETMEMİZ GEREKENLER

 

•          HAVA YOLLARI ŞİRKETLERİ 20 KG BAGAJA 8 KG A KADAR DA YANINIZA ALACAGINIZ EŞYALARDAN ÜCRET ALMAMAKTADIRLAR .

•          EGER YANINIZDA 50 KG DAN FAZLA EŞYANIZ VARSA BELARUS GÜMRÜGÜNDEDE CEZA MAKSATLI BİR GÜMRÜK VERGİSİ KESİLMEKTEDİR KG BAINA 3-4 EURO . BU YÜZDEN TAVSİYEMİZ 50 KG ÜSTÜNE ÇIKMAMANIZ OLACAKTIR.

•          YANINIZA SOGUK ALGINLIGI İÇİN İLAÇ ALMANIZI ÖNERİRİZ . BELARUSTA İLAÇ SIKINTISI YOKTUR AMA TEMEL İHTİYAÇLARI YANIMIZDA BULUNDURMAMIZ BİZİM İÇİN KONFORLU OLACAKTIR.

•          BAHARAT SEVİYORSANIZ YANINIZA ALABİLİR AYRICA NİSAN AYI VE KASIM AYINDA ORDA OLACAK ÖĞRENCİLER İÇİN  ELEKTİRİKLİ BATANİYE GÖTÜRMELERİNİ ÖNERİRİM ÇÜNKÜ HAVALARIN SOGUMAYA BAŞLADIGI VE KALERİFERLERİN KAPANDIGI VEYA AÇILMADIGI 15-20 GUNLUK SUREÇTE ÜŞÜMEMENİZ İÇİN GEREKLİDİR.

•          TÜRKİYEDEN ÇIKARKEN PASAPORT KONTROLÜNDEN ÖNCE ÇIKIŞ PULUNUZU ALMAYI UNUTMAYIN.

•          UÇAK KALKIŞ SAATİNDEN MİN 2 SAAT ÖNCE ALANDA OLUNUZ.

•          YANINIZDA BELARUS SİGORTASI ,PASAPORTUNUZ VE UÇAK BİLETİNİZ OLMALIDIR. PASAPORTUNUZDAKİ VİZE GİRİŞ TARİHLERİNİ GİTMEDEN KONTROL EDİNİZ.

•          YANINIZDA GİDERKEN MUTLAKA AMERİKAN DOLARI VEYA EURO OLMALIDIR.TÜRK LİRASINI BELARUSTA BELARUS RUBLESİNE ÇEVİREMEZSİNİZ. BU KONUDA MAGDUR OLMAMAK İÇİN LÜTFEN UYARILARIMIZI CİDDİYE ALINIZ.

•          YANINIZDA 8 ADET RESİMLE GİTMENİZİ ÖNERİRİZ YOKSA İLK KAYIT GÜNÜNÜZDE SİZE FOTOGRAF ÇEKTİRMEK ZORUNDA KALACAGIMIZI BİLMENİZİ İSTERİZ. ZAMANDAN KAZANMAK İÇİN YANINIZDA GETİRMENİZİ RİCA EDERİZ.

•          BELARUS HAVA LİMANINA İNDİGİNİZDE PASAPORT KONTROLÜ SIRASINDA SİZE VERİLECEK DEKLERASYON KAGDINI EKSİKSİK DOLDURMANIZ GEREKMEKTEDİR. SIZE KALCAGINIZ ADRES BÖLÜMÜNE YAZACAGINIZ ADRES BİLGİLERİNİ VERECEGİZ SİZDE BU KONUDA BIZE GİTMEDEN BU BİLGİYİ SORMALI

 

 

 

 

 

BELARUS DEVLET UNİVERSİTESİ ÖN KAYIT İÇİN GEREKEN BELGELER

 

 

•          PASAPORT NOTERTEN TASTİKLİ SURETİ VE BU SURET VALİLİKTE APOSTİLETİLECEK

•          SAGLIK OCAGINDAN VEYA HASTANEDEN ALINAN RESİMLİ SAGLIK BELGESİ VE İÇERİGİNDE BELARUSTA EĞİTİM GÖRMESİNDE SAKINCA YOKTUR VEYA YURT DIŞINDA EĞİTİM GÖREBİLİR İBARESİ GEREKMEKTEDİR.APOSTİLETİLECEK . APOSTİL İL SAGLIK MÜDÜRLÜKLERİNDE YAPILMAKTADIR

•          AİDS RAPORU VE APOSTİL

•          ÖGRENCİ BELGESİ MÜMKÜNSE RESİMLİ VE APOSTİL YAPTIRILMIŞ.VEYA DİPLOMANIN NOTERDEN TASTİKLİ ÖRNEGİNİN VALİLİKLERDE APOSTİLLETİLMESİ.

•          2 ADET RESİM

•          EV VE İŞ ADRESİ . ÇALIŞMIYORSAK BABA VEYA ANNEMİZİN İŞ YERİ VE TELEFON NUMARALARI.

•          SAVCILIK  TEMİZ KAGIDI APOSTİLSİZ

•          ARAMIZDA YAPACAGIMIZ KONTRAT

 

VİZE BAŞVURUSU İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

Eğitim göreceği okuldan gelen Belarus Milli Eğitim Bakanlığınca onaylanmış davetiye
Belarus vizesi için doldurulması gereken form
Arka fonu beyaz olan 1 adet yakın zamanda çekilmiş vesikalık resim
Pasaport(Yeterli sayfaya sahip)

Office Mobile Numbers

0 555 299 13 80
0 535 730 71 44
0 546 946 94 95
0 506 601 30 35
Numbers

0(312) 428 43 03 PBX
Fax: 0(312) 428 36 16
Tunalı Hilmi Caddesi 94 / 18 Ankara